14.06.2024
Поділитися: 0
 • Facebook
 • Telegram
13980

Ментальна математика: що це і як її розвивати

Ментальну математику ще називають «математикою в голові», бо це найкраще передає її концепцію – уміти виконувати подумки математичні операції, не використовуючи папір чи ручку. Ця навичка знадобиться будь-кому в подальшому житті у різних сферах: науці, бізнесі, фінансах та й просто в побуті.

Види ментальної математики

Ментальна арифметика є одним з різновидів ментальної математики. Вона передбачає уміння виконувати основні математичні розрахунки: множення, ділення, додавання й віднімання.

Але є й інші види цієї методи:

 • Ментальна алгебра. Виконання в голові різноманітних алгебраїчних розрахунків.
 • Ментальна геометрія. Уміння подумки виконувати геометричні операції.
 • Ментальна логіка. Розв’язання різних завдання та ломиголовок на логіку.

Перераховані методи – це складніші види, які зазвичай обирають дорослі. А для навчання дітей використовують методику ментальної арифметики, яка може бути чудовим доповненням до загального навчання. Заняття розвивають окрім математичних також і загальні когнітивні навички малюків. Для кращого сприйняття, розуміння та запам’ятовування використовують цікаві й захопливі підходи.

Як розвивати ментальну математику

Щоб розвинути ментальну математику, використовуються декілька способів: практика, використання спеціальних ментальних арифметичних таблиць та різних арифметичних технік.

Арифметичні техніки сприяють швидшому й ефективнішому виконанню основних математичних операцій в голові, а таблиці допомагають дитині краще запам’ятовувати результати цих операцій.

Окрім здатності до виконання швидких та результативних арифметичних розрахунків ментальна математика також розвиває у дитини спритність у роботі подумки, покращує самопочуття та позитивно позначається на загальному навчанні.

Чим іще може приваблювати ментальна математика:

 • Покращення розуміння математики та підвищення арифметичних здібностей. Навчання у формі гри набагато ефективніше за традиційні уроки, бо вони приносять задоволення і дозволяють бачити результати і користь у повсякденному житті.
 • Розвиток когнітивних навичок. Завдяки регулярній роботі з образами через віршики і пісні легко й невимушено покращується пам’ять дитини. Також цей метод підвищує увагу, швидкість реакцій і посидючість.
 • Стимуляція і розвиток творчого мислення й здібностей. Ментальна математика потребує використання нетрадиційних та швидких методів для розв’язання різних завдань. Це сприяє розвитку креативності та здатності знаходити різні варіанти та шляхи вирішення задач. Також ментальна математика гармонізує роботу лівої та правої півкуль мозку.
 • Уміння орієнтування у різних ситуаціях та підвищує самовпевненість. Методика передбачає швидку зміну ситуації, тому дитина повинна швидко зорієнтуватися, виконувати одночасно декілька дій та вирішувати проблеми. Це допоможе в майбутньому справлятися з різними викликами та стресовими ситуаціями.
 • Завдяки тому, що завдання прості й зрозумілі для дитини, під час розрахунків використовуються певні образи і правила обчислення, розвивається візуально-просторове мислення, а згодом, з підвищення складності завдань, і логічне мислення.

Головною умовою ефективності навчання – постійно практикуватися у ментальній арифметиці.

Більше практики – краще результати

Декілька порад, як практикуватися в ментальній математиці:

 • навчання повинно поступово переходити від простих завдань до складніших;
 • постійно користуватися арифметичними таблицями, щоб краще запам’ятовувати основні математичні операції;
 • застосовувати арифметичні техніки для ефективного та швидкого виконання розрахунків.

Якщо постійно застосовувати свої арифметичні навички у повсякденному житті, то це допоможе не тільки досягти швидких результатів, а й дозволить ефективніше розвивати ментальні здібності.